Vyhráli jsme 1. místo SDGs

18.01.2019

Náš projekt mojeMORINGA vyhrál první místo a přispěl k Cílům udržitelného rozvoje (SDGs) a činí svět lepším místem.

Projekt ,,Využití ekonomického a sociálního potenciálu inovovaných produktů ze superpotraviny moringa z Etiopie" je realizován od roku 2014 a byl dvakrát podporován B2B programem České rozvojové spolupráce.

Vyráběné produkty se prodávají na evropském trhu prostřednictvím velkoobchodní a e-shopové platformy www.mojemoringa.cz.

Aktivity projektu probíhají na břehu jezera Abaya, nedaleko města Arba Minch v jižní Etiopii, kde se projekt zaměřuje na zemědělskou populaci, zejména na ženy zpracovávající listy a semena Moringa oleifera a Moringa stenopetala.

Do projektu jsou přímo zapojeny dvě ženské zemědělská kooperativy s celkem 40 ženami, které jsou vyškoleny v technikách správného pěstování, sklizně a sběru moringy, včetně hygieny a vhodného balení surovin.

Moringa se tradičně používá pouze jako čerstvé jídlo, jako je naše zelí nebo špenát. Po vyškolení budou místní obyvatelé mnohem více využívat potenciál své země a svých produktů. Správně usušená, zpracovaná a zabalená moringa může mít potenciál dál než jen na místním trhu a může otevírat moringový trh pro více spotřebitelů. To samozřejmě přináší rodinám zisky, které pomáhají nejen zajišťovat výživu, zdravotní péči a vzdělání pro děti, ale také motivaci pro mladé lidi, kteří mohou být schopni pokračovat ve svých zemědělsko-podnikatelských aktivitách, místo aby opustili své domovy a hledali práci v jiném regionu nebo dokonce v jiné zemi.

To samozřejmě přináší rodinám zisky, které pomáhají nejen zajišťovat výživu, zdravotní péči a vzdělávání dětí...

Projekt se zabývá zpracováním moringy pro různé produkty, výrobní hala je v současné době vybavena formovacími stroji pro výrobu moringových olejů a tablet Moringa. Zpracováním suroviny na místě je přidaná hodnota pro produkty a region vytvoří vyšší zisky a další pracovní místa pro místní obyvatele.

Projekt je již přímo ovlivněn školením nebo zaměstnáním asi 50 místních obyvatel, po zahájení výroby bude obsazeno cca. 10 pracovních míst, zejména mladými lidmi. Nákupem listů a semen Moringa je pravidelně podporováno dalších 150 zemědělců.