Znáte Faktomluvu?

30.03.2020

FAKTOMLUVA

Deset důvodů, proč se mýlíme v pohledu na svět - a proč jsou věci lepší, než vypadají.

Určitě jste někdy nějakou knihu četli znovu a znovu a divili se, že pokaždé v ní najdete něco, co vám předtím uniklo. Pro nás to je kniha Faktomluva, která se snaží bojovat s celosvětovou lidskou nevědomostí současných základních faktů a trendů na naší planetě.

Dokázali byste správně odpovědět na otázky typu Jaká je dnes průměrná délka života? Kolik procent ročních dětí je dnes celosvětově naočkováno proti nějaké nemoci? Kolik dívek v zemích s nízkým příjmem dnes dokončí základní školu? nebo Kolik procent lidí na světě má přístup k elektrické energii?

Rozsáhlý výzkum uznávaného lékaře, statistika, vědce a speakera Hanse Roslinga, jeho syna Oly Roslinga a snachy Anny Roslingové Rönnlundové vám dokáže, že s největší pravděpodobností ne a že i šimpanzi by dosáhli v těchto otázkách lepšího skóre než vy. Abyste rozuměli, Roslingovým cílem není lidskou nevědomost zesměšňovat, ale naopak ukázat, že lidé (a průzkum zahrnoval širokou škálu lidí od studentů a posluchačů, přes univerzitní profesory, přední vědce až třeba po nositele Nobelovy ceny) mají sklony k předsudkům a vidění věcí pesimističtěji, než ve skutečnosti jsou, a proto často v otázkách volili (a volí) nejhorší možné varianty. Šimpanzi by naproti tomu volili čistě náhodné odpovědi, a tudíž by byli úspěšnější.

Poslechněte si některou z Roslingových skvělých přednášek např. na platformě TED (je tam i ta se šimpanzi!). Ve videu je možné nastavit si české titulky.

Naším problémem je, že nevíme, co nevíme, a dokonce i naše odhady jsou informovány nevědomými a předvídatelnými předpojatostmi. Rosling se prostřednictvím Faktomluvy rozhodl věnovat příčinám této nevědomosti. Společně se svým synem a jeho ženou založili také nadaci Gapminder a vyvinuli software Trendalyzer, jenž převádí mezinárodní statistiky do pohyblivých interaktivních (a velice chytlavých) grafů. Tyto jsou volně dostupné a zdarma.

Svět je mnohem lepší, než si myslíte. Přesvědčte se o tom na názorných grafech zde. Učte se a dobře se u toho bavte!